Supë pule me oriz dhe perime

Përbërësit:

400 gr mish pule

1 kokërr qepë

1 karrotë

1 degë selino

1 domate

1 filxhan kafe oriz

3 lugë gjelle vaj ulliri

1 lugë gjelle gjalp

1,2 l lëng pule ose ujë

Kripë dhe piper

2 lugë gjelle majdanoz

Përgatitja:

Lajmë thajmë mishin e pulës dhe e vendosim në tenxhere me 1 litër ujë dhe e lemë të ziejë për 30 minuta.

Ndërkohë në një tenxhere tjetër kaurdisim qepën të grirë shumë imët, sapo qepa të zbutet shtojmë në të karrotën të prerë në kubikë të vegjël, selinonë po ashtu të prerë në copëza të vogla dhe orizin dhe i kaurdisim të gjithë përbërësit së bashku për 2 minuta. Vendosim një domate të qëruar të paprerë. Pasi perimet të ziejnë, heqim domaten, e kalojmë në blender dhe e kyhejmë në pure. Shtojmë purenë në supë dhe e trazojmë duke valuar e më pas e shërbejmë duke e spërkatur me majdanoz.

Më pas shtojmë lëngun e pulës dhe mishin e copëtuar me dorë (nëse është fileto e presim në kubikë të vegjël) dhe e lemë supën të ziejë për 15 minuta. Më pas e fikim sobën dhe e lemë tenxheren në nxehtësinë e saj për 10 minuta të ajkoset.

Ndërkohë shkrijmë 1 lugë gjalp duke e trazuar me 1 lugë kafeje piper të kuq dhe spërkasim supën në çdo pjatë gjatë servirjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *