Tavë me patëllxhanë të mbushur, më e mira që keni shijuar ndonjëherë!

Përbërësit:

 • 4 patëllxhanë
 • 2 qepë
 • 5 domate
 • 2 thelpi hudhra
 • kripë, piper
 • vaj ulliri
 • pak majdanoz

Përgatitja:

 • Grini imët qepët dhe i skuqni me pak vaj ulliri. Shtoni domatet e prera në kubikë, pasi i keni hequr më parë lëkurën. Për t’ia hequr më lehtë lëkurën mund edhe t’i zieni.
 • Patëllxhanëve u hiqni tulin në pjesën e brendshme. Ia shtoni tiganit së bashku me kripën, piperin, hudhrat dhe majdanozin.
 • I trazoni mirë dhe i lini përreth 10 minuta. Me kujdes vendosni patëllxhanët e prerë përgjysmë në një tavë. I mbushni me masën që sapo përgatitët. Atë që ngelet ia hidhni sipër.
 • I fusni në furrë për t’i pjekur përreth 40 minuta në temperaturë 200 gradë Celsius. Ju bëftë mirë!