Tavë me plendës. Receta origjinale

0
207

Plendes vici i lare dhe i zier

1 kg qepe

kripe

piper i zi,

1 luge miell te qepet dhe uthull ose pistil

Plendesin e vendosim ne tave dhe pastaj aty shtojme qepet e kaurdisura

Ereza do vetem piper e zi, spec te kuq, pak uthull ose pistil dhe kripe per shije

Pak vaj ulliri lart dhe shtojme uje nga lengu i zier i plendesit.

Piqet ne furre te ngrohur me temp 250 grade sa te marri ngjyre te kate ne siperfaqe

E mrekullueshme