Kulaç me ullinj

Përbërësit:
2 vezë
1 gotë kos
2 fk vaj
2 gota e gjysmë miell
1 pako pluhur pjekës
Kripë+ pak rigon
1 fç ullinj
100 gr djath
Susam

Përgatitja:
Në një tas rrahim vezët me kos e vaj dhe i përziejmë mirë njëra pas tjetrës në një interval kohe 2-3 minuta. Shtojmë miell, pluhur pjekës dhe vazhdojmë përzierjen duke shtuar edhe pak kripë e pak rigon.
Heqim bërthamamt e ullinjve dhe i presim ata në gjysma vertikalisht, në pas i shtojmë së bashku me djathin. Lyejmë tavën me pak yndyrë e peksimadhe. Shtojmë brumin e spërkatur me susam dhe e vendosim në furrë në temperaturën 200ºc për 30 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *