Sultjash me Vanilje dhe Limon

0
84

Përbërësit

200 gr oriz
450 ml qumësht
300 ml qumësht orizi
60 gr sheqer kane
1 shkop vanilje
lëkurë limoni
fruta të thata

Përgatitja
1
Vendosni orizin në ujë për një orë.
2
Në një tënxhere hidhni qumështin, qumështin e orizit, sheqerin dhe më pas orizin e kulluar.
3
Hidhni lëkurën e limonit dhe shkopin e vaniljes.
4
Përzierjen lëreni të ziejë ngadalë duke e përzier vazhdimisht.
5
Hiqeni nga zjarri, lëreni te ftohet pak dhe në enët që do e shërbeni hidhni frutat e thata në fund, më pas hidhni suljatshin e spërkateni në fund me kanellë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here