Supë me speca dhe domate

Supë me speca dhe domate

Përgatitja:
2 lugë gjelle vaj ulliri + tjetër për shërbim
2 qepë të grira
1 karrotë e grirë
2 speca të kuq të prera në copa
3 thelpinj hudhër të grira
1 spec djegës I grirë
400gr domate të prera në copa
850 lëng perimesh
½ e një trangulli I grirë dhe I kulluar
10 gjethe nenexhik I grirë
kripë
piper I bluar në moment

Përgatitja:
Skuqim qepët, karrotat dhe specat në vaj ulliri, në zjarr të mesëm deri sa të fillojnë të marrin ngjyrë. Shtojmë hudhrën, specin djegës dhe gatuajmë për rreth 2 minuta të tjera. Shtojmë domatet dhe lëngun e përimeve. E gatuajmë në zjarr të ulët për rreth 15 minuta. Ndërkohë përziejmë kosin me trangullin, pak kripë, piper dhe nenexhikun. E kalojmë supën në blender duke i shtuar pak ujë nëse është shumë viskoze. Rregullojmë shijen për kripë dhe e shërbejmë në tasa të garnirur në qendër me kremin e kosit dhe të spërkatur me vaj ulliri.