admin

Kotoleta pule me salcë domate

Përbërësit: 500 gr fileto pule Kripë dhe piper i zi 2 kokrra vezë 80 gr peksimadhe 50 gr parmixhan 2 lgj vaj ulliri 1 kuti domate të copëtuara 200 gr pure domate 10 gjethe borzilok 125 gr mozzarella Vaj për skuqje Përgatitja: Në një tenxhere të vogël vendosim pak vaj ulliri, domatet e grira në…

Read More

Jahni me pulë e roshnica

Përbërësit: 4-6 racione mish pule(ose mish) 3 lgj vaj ulliri 1 kokërr qepë e madhe 1 fç pure domate 1,5 l ujë 1 lgj gjalp 1 gotë uji roshnica Kripë dhe piper i zi Përgatitja: Në një tenxhere me vaj, skuqim copat e pulës ose mishit deri sat ë ndryshojë pak ngjyrë. Largojmë copat e…

Read More

Rrëfimi i nuses më të pikëlluar e cila u martua pa vullnetin e saj

Një video e cila është duke qarkulluar në internet, shfaq nusen më të pik.ëlluar që ndonjëherë është parë, kurse për historinë e saj kanë shkruar edhe mediat botërore, raporton Mirror. Marjona Hudoidodova 22-vjeçe nga Taxhikistani është martuar me arsimtarin e historisë Saisho Asrorov, kurse martesën e kishin koordinuar prindërit e saj me urdhrin e presidentit…

Read More

Prezantuesja vë në siklet këngëtarin e njohur shqiptar: Zhvishu direkt se s’kam nerva unë

Prezantuesja dhe aktorja, Rudina Dembacaj ka vënë në siklet këngëtarin, Landi Hysi në emisionin ‘’Mos i fol shoferit’’. Sapo këngëtari ka hyrë në studio, ajo i është drejtuar duke i thënë se duhet të zhvishet. Rudina i ka thënë: Zhvishu tani.” Më pas këngëtari i habitur ka thënë: Si të zhvishem?” Kurse prezantuesja i ka…

Read More

Pastiçe me spinaq

Përbërësit: 400-500 gr makarona 700 gr spinaq 4 lgj vaj ulliri 1 kokërr qepë 100 gr domate të thata Kripë, piper i zi ,arrë moskat 250 gr gjizë 3 kokrra vezë 500 ml qumësht 50 gr parmixhan i grirë 250 gr mozarela Përgatitja: Në një tenxhere me ujë të valuar ziejmë spinaqin për 1 minutë…

Read More

Tavë me presh e patate

Përbërësit: 800 gr patate 1 qepë e madhe 3 presh të plotë 500 gr mish të grirë 200 gr djath të bardhë 3 lgj parmixhanë të grirë 200 ml pana 3 kokrra vezë 300 ml lëng perimesh 3 lgj vaj ulliri Kripë+ piper të zi+hudhër pluhur Përgatitja: Lajmë dhe pastrojmë preshët, i presim ato horizontalisht…

Read More

Byrek me kungull e djath

Përbërësit: 1 pako peta 1 kg kungulll të njomë 1 lgj miell 1 gotë qumësht 200 gr djath të bardhë 4 kokrra vezë 50 rg gjalp 60 gr vaj ulliri Pak borzilok i freskët Kripë Përgatitja: Lajmë dhe pastrojmë kungujt e njomë ose kungull të verdhë. E grijmë në rende, i hedhim ½ lugë kafeje…

Read More

Tiramisu me luleshtrydhe

Përbërësit: 200 gr biskota savojard 400 ml pana ëmbëlsire 250 gr mascarpone 300 gr luleshtrydhe 300 ml lëng portokalli 2 lgj sheqer 4 lgj sheqer pluhur Vanilje Dekori 200 gr luleshtrydhe Gjethe mente Përgatitja: Fillimisht 300 gr luleshtrydhe të pastruara i presim në kubikë të vegjël, i trazojmë me 2 lugë gjelle sheqer dhe shtojmë…

Read More